Jdi na obsah Jdi na menu
 


Minihokej ČSLH

Minihokej ČSLH

Sportovní oddělení ČSLH připravilo ve spolupráci s TMK pro rodiče, hráče a trenéry v klubech propagační plakát (níže na stránce) „Proč minihokej?“, který osvětluje opodstatněnost hry na malém prostoru v nejmladších hokejových kategoriích (ročníky 2006 a 2005). 

Je zřejmé a prokazatelné, že správná kombinace tréninku a specifických cvičení na velkém a malém prostoru je pro rozvoj hráče nejefektivnější.  Na utkání se musíme podívat z jiného úhlu pohledu. V samotném utkání  na  standardním „velkém“  hřišti nesporně mladý hráč například zdokonaluje prostorovou orientaci a rozvíjí  dlouhý  „striding“ (bruslařský krok). Naproti tomu se však během  utkání  ale naprostá většina hráčů zapojí do herních situací jen 3-5 minut, pouhých 20 sekund je mladý hokejista v držení puku, a v průměru 1x vystřelí na branku. Během takového utkání je často mimo dění, nezapojí se do hry.

V Minihokeji  je mladý hokejista prokazatelně  téměř neustále v akci a je zapojen do herních situací.  3x častěji  je v držení puku,  5x více se dostane do brankových šancí  a 5x častěji vystřelí na branku.  Brankáři  jsou aktivní a  v neustálém střehu. Minihokej nutí hráče k rychlejším změnám  bruslení, častěji a včasněji přihrávat, pohotověji  střílet,  rozhodovat se a reagovat na neustálé změny směru a situací. Hráč má větší šanci dobruslit zpět po ztrátě puku  a  znovu vybojovat kotouč.  Hra se téměř nezastaví, zapojení do hry je konstantní, hra vtáhne, je emotivní.

Do zápasu minihokeje mají  minimálně zasahovat  trenéři a rozhodčí.  Hráče je třeba nechat hrát, tvořit,  hráči musí mít prostor pro radost  z každé povedené akce, šance, střely, vstřeleného gólu. Nesmíme se soustředit se jen na konečný  výsledek.  

Rovnoměrné zapojení všech hráčů do utkání posiluje  týmové myšlení, kamarádství, respekt jednoho k  druhému.  Každý hráč dostane prostor pro zlepšení (barevné pásky).  Vyslovujeme rázné „NE“  trenérům-výsledkářům v této kategorii. 
 
Hra „Mini“ je v kategoriích žáků do deseti  let prosazována v celém hokejovém světě, především ve Švédsku, Finsku a Švýcarsku.  V Kanadě a  USA  jsou populární  ligy 3 na 3 na zmenšeném prostoru, dokonce se staví speciální zúžená hřiště.  „Mini“ verze je samozřejmostí v žákovských kategoriích u nás i v zahraničí  ve fotbale, basketu, házené, volejbalu.

Minihokej v tréninku. Mladí hráči by měli dostat v tréninkovém minihokeji  ještě větší  prostor pro samostatnost. Trenér by jim neměl téměř vůbec zasahovat do hry, měli by hrát  bez neustálých pokynů a  koučinku.  Hráči pak budou sami vyhodnocovat a řešit  různé herní  situace, registrovat góly.  Budou hrát bez stresu,  zkoušet nová řešení a více tvořit.


Plakát ke stažení ve formátu A3 (*.pdf)

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 A zde ještě několik sloganů a hesel od trenéra dr. Luďka Bukače. Každý hráč, nechť si vybere to své ...

Tvůj tým je tvoje vizitka. = Najdi svojí převahu a využij ji. = Tvořivost je dílo, skórovat je úkon. = Zůstaň svůj, ale spolupracuj. = Nedívej se, nauč se vidět. = Ztratíš-li odvahu, ztrácíš všechno. = Využij první šanci, druhá už nemusí přijít. = V pravý čas na správném místě a s holí na ledě. = Hůl je nástroj, se kterým se musíš naučit zacházet. = Chceš-li využít převahu, vydej se víc, než soupeř. = Strůjci přesilových her jsou obránci. = Kondice je pohonné palivo, technika je mechanismus. = Ruce dělají to, co chce hlava, nohy tě nesou, trénuj nohy. = Vysoké tempo zhoršuje trefu, někdy je potřeba i zpomalit. = Psychicky silný jedinec se nikdy nevzdává a bojuje. = Hokejista nemůže mít ruce pianisty, ale ani kulturisty. = Postaršení vyžaduje i častý návrat ke svým.  =  Technika je řemeslo, hrát je umění. = Odebereš-li kotouč u mantinelu, ihned se toč čelem do hřiště. = Nezklameš-li sám sebe, můžeš si věřit, věříš-li si, jsi připraven = Hraj …!

 

Sportu zdar, hokeji zvlášť!  KZ (vloženo 05.12.2013_13:30)

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::